Badanie środowiska informacyjnego Ukrainy
Raport „Badanie środowiska informacyjnego: Ukraina” powstał w ramach projektu MUGA, realizowanego przez Fundację INFO OPS Polska i DFRLab (Atlantic Council). Jego zasadniczym celem jest kompleksowe przedstawienie krajobrazu medialnego Ukrainy, z uwzględnieniem zarówno mediów tradycyjnych (telewizja, prasa, radio, portale internetowe), jak i nowych form komunikacji (media społecznościowe, blogerzy, influencerzy, platformy wideo). W raporcie wskazujemy, w jaki sposób różne grupy – w tym podmioty państwowe i prywatne, organizacje pozarządowe, przywódcy religijni czy liderzy opinii – wpływają na kształtowanie debaty publicznej i formułowanie narracji.
Osobne rozdziały poświęcone są m.in. analizie nawyków informacyjnych obywateli, podatności na propagandę oraz kluczowym narzędziom wykorzystywanym w ramach operacji dezinformacyjnych i psychologicznych (FIMI). Szczególną uwagę zwrócono na działania wymierzone w postrzeganie Zachodu, wartości demokratycznych oraz relacji z Polską. Wszystko to służy jednemu celowi – zrozumieniu mechanizmów i zasięgu oddziaływania wrogich kampanii informacyjnych, które w obliczu konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy przybierają na sile.
Przedstawione w raporcie spostrzeżenia i wnioski ukazują złożoność ukraińskiego środowiska informacyjnego, w którym krzyżują się rozmaite interesy polityczne, społeczne i ekonomiczne. Wskazują także na znaczące wyzwania związane z nasilającą się dezinformacją oraz manipulacjami w mediach tradycyjnych i cyfrowych. Świadomość tych zagrożeń pozwala na lepsze reagowanie i planowanie działań na rzecz bezpieczeństwa informacyjnego – zarówno na poziomie instytucji państwowych, jak i organizacji międzynarodowych czy lokalnych społeczności.
Mamy nadzieję, że omówione przykłady operacji propagandowych oraz przedstawione rekomendacje przyczynią się do podniesienia skuteczności przeciwdziałania wrogim ingerencjom informacyjnym. Dalsza współpraca w obszarze wymiany doświadczeń, szkoleń i badań – w tym w ramach projektu MUGA – pozostaje kluczowa dla utrzymania stabilności i ochrony integralności Ukrainy w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu międzynarodowym.
Raport finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2024-2025 – wymiar europejski i przeciwdziałanie dezinformacji”.
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.