Cyberwojna
Mamy do czynienia z wykorzystaniem cyberprzestrzeni i wszystkich systemów teleinformatycznych jako kolejnej domeny prowadzenia działań zbrojnych. Wykorzystanie w Federacji Rosyjskiej tak zwanych hakerów jest bardzo często elementem wyprzedzającym inne działania. Operacje wykonywane poprzez cyberprzestrzeń, czy ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy umożliwiają destabilizowanie gospodarki i wzbudzanie niepokoju bez konieczności użycia działań kinetycznych – powiedział Kamil Basaj
Jak podkreślił ważnym obszarem w tym stosunkowo nowym rodzaju wojny jest sektor informacyjny. – Chodzi o informacje przekazywane czy to do społeczeństwa, czy w stosunku do sektora wojskowego oraz o cyberataki w większej skali, choćby taki, jaki obserwowaliśmy w związku z atakiem typu Petya. Podobne zagrożenia pojawiły się również w krajach nadbałtyckich – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.
Z kolei Sebastian Małycha stwierdził, że Rosjanie już nie raz pokazali, że potrafią być niebezpieczni i skuteczni. – Widzieliśmy jak wyglądały wybory w Stanach Zjednoczonych. Za chwilę mamy wybory na Ukrainie i możemy się spodziewać podobnej działalności propagandowej, poprzez którą Rosja będzie chciała mieć możliwość wpływania na to, jak ludzie zagłosują – zaznaczył.
Małycha dodał, że obecnie technologie związane z cyberwojną bardzo szybko się rozwijają – zarówno po stronie państw atakujących, jak i broniących się. – Trzeba uwzględnić pewien paradoks: im więcej dane państwo rozwija technologii dotyczących obrony, na przykład w dziedzinie szyfrowania komunikacji, tym częściej te technologie są wykorzystywane przez atakujących. Dziś to, co może być wykorzystane w jednym zakątku świata, za chwilę może być wykorzystane w drugim – powiedział.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem audycji był Piotr Nisztor. Źródło: https://polskieradio24.pl/130/6718/Artykul/2227500,Cyberwojna-Metody-dzialania-Rosjan