INFO OPS Polska na Locked Shields 2024

Fundacja INFO OPS POLSKA > Publikacje > Publicystyka > INFO OPS Polska na Locked Shields 2024

INFO OPS Polska na Locked Shields 2024

Locked Shields jest najbardziej zaawansowanym na świecie ćwiczeniem w zakresie cyberobrony. To coroczne ćwiczenie prowadzone przez NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence (CCDCOE), które ma na celu przetestowanie i doskonalenie umiejętności obrony przed cyberatakami.

W tegorocznej edycji, polsko – fiński zespół ćwiczył z ponad 4 tys. specjalistami z 38 innych krajów i organizacji. Na czele polsko-fińskiej drużyny stanął oficer Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Polsko-fiński zespół znalazł się w grupie trzech najlepszych drużyn na świecie. Najlepsza z trzech drużyn nie została w tym roku wskazana przez organizatora, ze względu na różnice punktowe liczone w promilach!

Zespół analityków Fundacji INFO OPS Polska brał udział w ćwiczeniu Locked Shields 2024 w podzespole “StratCom”, gdzie byliśmy zaangażowani w działania z zakresu INFO OPS, STRATCOM, zarządzania informacją w kryzysie i ograniczania potencjału operacji wpływu adwersarza.

Ćwiczenie Locked Shields organizowane jest przez CCDCOE od 2010 r. Umożliwia ekspertom ds. cyberbezpieczeństwa doskonalenie umiejętności w zakresie obrony krajowych systemów informatycznych i infrastruktury krytycznej przed atakami, które są prowadzone w czasie rzeczywistym. To również realistyczne i wymagające scenariusze, najnowocześniejsze technologie i symulacja szerokiego spektrum incydentów cybernetycznych, w tym wymagające strategicznego podejmowania i przekazywania do publicznej wiadomości wypracowanych decyzji, z uwzględnieniem aspektów prawnych i komunikacyjnych (StratCom).

Ćwiczenie odbywa się w ponad 5500 zwirtualizowanych systemach, odzwierciedlających infrastrukturę krytyczną sprzymierzonego z NATO kraju. Jego infrastruktura jest narażona na ponad 8000 ataków zaawansowanego adwersarza. Oprócz zabezpieczania i utrzymania cyberbezpieczeństwa, złożonych systemów informatycznych, uczestniczące zespoły muszą być skuteczne w wielu dyscyplinach wspierających te działania, w tym w obsłudze incydentów, rozpoznaniu CTI i OSINT, obsłudze prawnej, analizach i planowaniu operacji w skrajnie trudnych warunkach wojny informacyjnej.

Więcej informacji: https://ccdcoe.org/exercises/locked-shields/

Leave A Comment

All fields marked with an asterisk (*) are required

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner